Planując modernizację budynku, cały ten proces należy przede wszystkim rozpocząć od oszacowania wszystkich kosztów inwestycji oraz stworzenia odpowiedniego dla nas planu pracy. Przy tworzeniu kosztorysu należy przede wszystkim uwzględnić takie aspekty, jak ilość oraz rodzaj materiałów niezbędnych do przeprowadzenia modernizacji, a także oczywiście trzeba konkretnie ustalić, co chcemy zmienić w naszym budynku. Pełna modernizacja budynku obejmuje bowiem najczęściej nie tylko część wewnętrzną (np. malowanie, wymianę podłóg itp.), ale również elementy elewacji, dachu oraz zapewnienie dobrej termoizolacji całego obiektu. Dlatego właśnie w kosztorysie muszą znaleźć się zarówno koszty materiałów, jak i całkowity koszt planowanych prac.
Kiedy stworzyliśmy już dokładny kosztorys związany z modernizacją budynku, możemy przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest zakup materiałów niezbędnych do przeprowadzenia wszystkich prac. Oczywiście najczęściej rodzaj kupowanych materiałów będzie zależeć od tego, jakie dokładnie prace chcemy przeprowadzić. Warto jednak pamiętać, aby każdy z zakupionych przez nas materiałów był wysokiej jakości tak, by nie występowały problemy z jego położeniem lub też późniejszą eksploatacją i oddziaływaniem różnych czynników. Dodajmy także, iż zawsze kupując jakikolwiek materiał niezbędny przy modernizacjach budynku, należy pamiętać o jego nieco większej ilości niż jest to dokładnie zaplanowane, ponieważ zdarzają się sytuacje, gdy może nam po prostu zabraknąć określonego produktu (z różnych powodów).
Prace modernizacyjne krok po kroku
Modernizując budynek, na samym początku warto zająć się jego częścią zewnętrzną, czyli dachem, na którym należy ułożyć odpowiedniego typu poszycie, a także elewacją, czyli umieszczeniem materiałów termoizolacyjnych oraz tynku i farb. Warto pamiętać również tutaj o renowacji konstrukcji dachu jego ociepleniu oraz rynien odprowadzających wodę. Gdy mamy już ten etap za sobą, możemy przejść do wnętrza budynku, gdzie modernizacji podlegają zarówno wszystkie elementy instalacji wewnętrznych, jak i same ściany czy sufit bądź też stolarka okienna i drzwiowa oraz oczywiście reszta elementów znajdujących się w remontowanym obiekcie. Warto pamiętać, iż w niektórych przypadkach wymagane będzie też zezwolenie budowlane.