Wycena i ustalenie wartości mieszkania to kluczowa sprawa przy planowaniu sprzedaży nieruchomości, bądź celach kredytowych i podatkowych. Na wartość lokalu mieszkalnego wpływa wiele czynników, które niekoniecznie widoczne są na pierwszy rzut oka. Najważniejsze czynniki, które decydują o wartości nieruchomości to stan prawny, powierzchnia, lokalizacja. Znajomość kryteriów wpływających na wartość mieszkania jest niezwykle przydatna, zarówno ze strony sprzedającego, jak i kupującego daną nieruchomość.
Lokalizacja nieruchomości i jej stan prawny
Miejsce położenia danego lokalu mieszkaniowego jest najważniejszym czynnikiem świadczącym o jego wartości. Im atrakcyjniejsze położenie danego lokalu, tym cena jest wyższa. Główny wpływ na taką sytuację ma rozbudowana infrastruktura otaczająca, w której skład wchodzą sklepy, punkty usługowe, place zabaw, szkoły, oraz przystanki komunikacji miejskiej. Kolejnym ważnym kryterium jest stan prawny nieruchomości. Za mieszkania posiadające akt własności płaci się najwięcej. Zanim dokona się wyboru danego lokalu, warto również zwrócić uwagę i zweryfikować, czy dana posiadłość nie posiada obciążeń w postaci hipoteki, prawa dożywocia i służebności, czy innych praw i roszczeń z góry narzuconych przez osoby trzecie.
Zabudowa, zagospodarowanie i technologie budowlane lokalu mieszkalnego
Chcąc zorganizować wycenę nieruchomości, nie można zapomnieć o charakterystyce i przeznaczeniu lokalu w planie miejscowym. Warto przeanalizować, czy nieruchomość zaplanowana jest pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową, czy wielorodzinną. Istotne jest również, by zwrócić uwagę na standardy techniczne wykończenia i wyposażenia, kondygnacje, liczbę pięter, dostęp do windy oraz technologię budowania, czyli materiały, z których wykonano budynek. Wartość nieruchomości wzrasta, w momencie, gdy sprzedawana jest razem z gruntem. Cena budynku zależy również od stałego dostępu do prądu, wody, kanalizacji i pozostałych niezbędnych mediów.